Jdi na obsah Jdi na menu

Zápisní řád

22. 6. 2021

zápisní  ŘÁD

 

I. Úvodní ustanovení

  1. Cílem Klubu čau-čau (dále jen „Klubu“) je chov čistokrevného plemene čau-čau s průkazem původu, při zachování biologického zdraví každého jedince a charakteristických vloh a vlastností specifických pro plemeno, tak jak je popsáno standardem FCI.
  2. Zápisní řád je základní normou pro chov plemene čau-čau a plně respektuje Mezinárodní chovatelský řád FCI. Jeho ustanovení jsou závazná pro všechny členy Klubu.

 

II. Chov a jeho řízení

 

Chovatelský servis klubu je chovatelům poskytován na základě členství v klubu nebo smlouvy uzavřené mezi klubem a nečlenem.

Jedná se o:

  1. Uchovňování jedinců způsobem stanoveným řády klubu (bonitace)
  2. Vydávání krycích listů
  3. Evidence štěňat na klubové bázi
  4. Poskytování formulářů pro vystavení průkazů původu na příslušné plemenné knize
  5. Možné kontroly vrhů a chovu
  6. Doporučování psů ke krytí
  7. Poradenská činnost
  1. Kontrolovaný chov je základní formou čistokrevné plemenitby. K chovu lze použít pouze jedinců, kteří splňují chovatelské podmínky (viz Bonitační řád Klubu).
  2. Chov plemene čau-čau je řízen dvěma chovatelským kluby (Klub chovatelů a majitelů psů čau-čau v ČR + Exotik klub). Chovat lze jen prostřednictvím chovatelského klubu, který je garantem za regulérnost chovu vůči ČMKU. Chovatel může plemeno chovat, tj. zapisovat vrhy, pouze v jednom klubu. Členství není omezeno na jeden chovatelský klub. Speciální podmínky chovnosti určují chovatelské kluby. Tyto podmínky jsou v souladu s předpisy FCI a závaznými právními předpisy, zejména zákonem č.166/1999 Sb., o veterinární péči a zákonem č.246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
  3. Do chovu nejsou připuštěni zejména jedinci, kteří mají dědičně podmíněnou vadu, jež je z chovu vylučuje. Dále nejsou do chovu připuštěni psi a feny s vadami, které standard příslušného plemene uvádí jako vady vylučující. Jedinci, na nichž byl proveden zákrok k odstranění nebo zakrytí anatomické nebo exteriérové vady, která je dle standardu důvodem k vyloučení z chovu, jakož jsou z chovu vyloučeni i jedinci v prokazatelně špatném zdravotním stavu a jedinci agresivní.
  4. Chovatel si navrhuje krycí psy sám, nebo o navržení požádá poradce chovu. Poradce chovu smí zamítnout návrh chovatele jen tehdy, nesplňuje-li chovatelské podmínky a tehdy, jde-li o opakované spojení, ve kterém se vyskytly vylučující vady, uvedené v bonitačním řádu. Poradce chovu nemusí doporučit spojení, kdy pes a fena vykazují podle bonitačního kódu alespoň dva stejné nedostatky.
  5. Poradce chovu nemusí schválit krycího psa, jehož majitel jedná ve zřejmém rozporu s předpisy FCI, ČMKU či Klubu, nebo jeho majitel není organizován v žádné kynologické organizaci zastřešené ČMKU.
  6. Jedince, kteří nedosahují výšky stanovené standardem (psi 48 cm, feny 46 cm), nelze mezi sebou spojovat. V případě, že jeden jedinec nedosahuje výšky, musí být součet výšek spojovaných jedinců nejméně 94 cm.
  7. Chovné jedince mající entropium nebo ektropium je zakázáno spojovat mezi sebou.
  8. Chovné jedince, mající v typu známku 3, nelze mezi sebou spojovat.
  9. Chovní jedinci, kterým schází zuby, se nesmí spojovat mezi sebou,
    v odůvodněných případech může povolit výjimku výhradně poradce chovu.
  10. Nedodržením pravidel pro krytí se majitel chovné feny vystavuje nebezpečí, že mu nebudou vystaveny průkazy původu.

III. Chovatelská stanice

  1. Pravidla pro registraci chovatelské stanice určuje Zápisní řád ČMKU.
  2. Evidenci chovatelských stanic vede Rejstřík chovatelských stanic ČMKU.

IV. Chovní jedinci

  1. Chovní jedinci jsou čistokrevní jedinci, kteří splnili podmínky pro zařazení do chovu a jsou vedeni plemennou knihou uznanou FCI a byli zařazeni do chovu po splnění podmínek stanovených Klubem.  Pro ověření identity chovných jedinců a jejich potomků je výbor Klubu oprávněn nařídit krevní zkoušku. Podle výsledku nese náklady chovatel nebo Klub.
  2. Zařazení do chovu provádí a do průkazu původu zaznamenává Klub. Zápis do rejstříku chovných jedinců a příslušný záznam do průkazu původu provádí plemenná kniha. Zápis chovných psů do rejstříku provádí po bonitaci,  fen až při prvním vrhu.
  3. Klub respektuje chovné jedince, zařazené do chovu v Exotik klubu.
  4. Posuzování psů na bonitacích se provádí na základě Bonitačního řádu Klubu.
  5. Do chovu nejsou připuštěni zejména psi, kteří mají vady, jež je z chovu vylučují. Jedná se např. o slabé povahy, vrozenou hluchotu nebo slepotu, zaječí pysk, rozštěp patra, značné vady chrupu a anomálie čelistí, oční choroby jako PRA, epilepsii, kryptorchismus, monorchismus, albinismus, nesprávné zbarvení, jakož i zjištěné těžké dysplazie kyčelních a loketních kloubů, eventuálně luxace pately (čéšky). Chov na těchto jedincích lze považovat za týrání chovem, ke kterému nesmí dojít.
  6. Reprodukce chovných zvířat je přípustná ode dne ukončeného 17. měsíce věku až do dne ukončeného 8. roku věku u fen, u psů ode dne ukončeného 17. měsíce doživotně.

U fen, které ukončily 8. rok věku, je krytí podmíněno schválením příslušného chovatelského klubu a potvrzením veterinárního lékaře o vyšetření zvířete na začátku říje s dobrozdáním, že zdravotní stav umožňuje březost a odchování vrhu bez nadměrných rizik. Prodloužení chovnosti je možné po udělení výše uvedených potvrzení, a to na jedno krytí feny do dovršení věku 9 let.

  1. Maximální počet vrhů u chovné feny je jeden v kalendářním roce, a to včetně vrhů, kdy fena porodí pouze jedno štěně (i mrtvé).

V. Chovatel, majitel chovného jedince

  1. Majitel (případně spolumajitel) chovného jedince je fyzická osoba (ve výjimečném případě stanoveném směrnicí ČMKU rovněž právnická), vlastnící daného jedince, uvedená v průkazu původu příslušného jedince. Průkaz původu je nezaměnitelný neprodejný doklad chovného psa nebo feny.
  2. Držitelem chovného jedince je buď chovatel, majitel nebo osoba pověřená majitelem péčí o daného jedince a disponování s ním v rámci kynologické činnosti. Pověření musí být doloženo písemnou smlouvou, která se v případě chovných jedinců předkládá klubu a plemenné knize. Chovatelem je osoba vlastnící chráněný název chovatelské stanice ČMKU.
  3. Každá změna ve vlastnictví chovného jedince musí být majitelem zaznamenána v průkazu původu a do 15 dnů oznámena chovatelskému klubu a plemenné knize a doložena aktuální kopií originálu průkazu původu s vyznačenou změnou. 
  4. Majitel je též povinen bez zbytečného prodlení oznámit chovatelskému klubu a plemenné knize úhyn chovného jedince.
  5. V případě převodu vlastnictví březí feny, pokud nebylo dohodnuto jinak, budou štěňata zapsána v chovatelské stanici nového majitele a jsou na něj převedeny i všechny povinnosti plynoucí z krytí chovným psem. Veškeré formality vrhu vyřizuje výhradně majitel chovatelské stanice.
  6.  Při převodu vlastnictví březí feny ze zahraničí je třeba doložit zahraniční doklad o nakrytí na předepsaném formuláři (je-li v daném státě používán). Převod vlastnictví se dokládá kupní nebo darovací smlouvou. V případě převodu vlastnictví březí feny musí předem klub souhlasit se zápisem vrhu.
  7. Zemře-li majitel březí feny, rozhodne jeho dědic, jak bude vrh zapsán. Je možný i zápis na chovatelskou stanici zesnulého.
  8. V případě více vlastníků chovného jedince (1 a více spolumajitelů) musí být všichni spolumajitelé uvedeni v průkazu původu, jako první musí být v seznamu uvedena osoba mající ke psovi /feně právo podpisu, pokud smlouva mezi spolumajiteli neurčuje jinak.  Spolumajitelství se prokazuje smlouvou mezi spolumajiteli. Smlouva se předkládá chovatelskému klubu a plemenné knize.
  1. V případě spolumajitelství a převodu práva chovu/zapůjčení jedinců rozhoduje o využití v chovu chovatelský klub ve spolupráci s osobou, mající ke psovi/feně právo podpisu. V případě převodu práva/zapůjčení k chovu musí být doložena plemenné knize smlouva o zapůjčení/převodu práva chovu. Písemné postoupení práva chovu se musí neprodleně, poskytnout v kopii příslušnému pracovišti plemenné knihy a chovatelskému klubu daného plemene.
  2. V případě zahraničního spolumajitelství chovného jedince musí být všichni zúčastnění spolumajitelé uvedeni v průkazu původu. Dokládá se kopií smlouvy o spolumajitelství, která určuje, kdo má právo chovu k danému jedinci, po jakou dobu a podepsaná všemi uvedenými spolumajiteli.
  3. V případě zapůjčení zahraničního chovného jedince plemenná kniha nepřiděluje zápisové číslo ČMKU. Dokládá se kopií průkazu původu, smlouvou o zapůjčení chovného jedince, ve které je uveden držitel a doba, po kterou mu je chovný jedinec zapůjčen a případně kopií dokladu o chovnosti jedince, pokud je v dané zemi chovnost udělována. O využití v chovu rozhoduje chovatelský klub ve spolupráci s držitelem zapůjčeného jedince. V případě členství ve dvou nebo více klubech převod březí feny z klubu do klubu je možný pouze po dohodě obou klubů - vrh by formálně měl být dokončen v klubu, který vydal krycí list, nedohodnou-li se kluby mezi sebou jinak.
  4. Každý chovatel a majitel krycího psa se v souladu s cíli Klubu zavazuje, že nebude produkovat jedince bez průkazu původu.
  5. Klub je oprávněn soustavně kontrolovat a sledovat:

a)  zda jsou chovní jedinci v trvalém držení majitele

b) v jakých podmínkách (ustájení, zacházení, výživa, hygiena) jsou chovní jedinci a
     v jakém zdravotním stavu se nacházejí

c)  jaké podmínky má chovatel pro odchov štěňat

  1. Každý chovatel je povinen vést „Knihu odchovů“ pro každou svou chovnou fenu a předložit ji na požádání kontrolním orgánům Klubu.
  2. Každý majitel krycího psa je povinen vést „Knihu krytí“ za stejných podmínek.
  3. Přejde-li krycí pes do vlastnictví jiného majitele, je původní majitel povinen oznámit novému majiteli případné nesplněné závazky a předat mu „Knihu krytí“.

VI. Krycí list

  1. Krycí list je základním dokladem o schváleném a uskutečněném krytí a tvoří s přihláškou štěňat základní dokumentaci pro chov.
  2. Krycí list vystavuje poradce chovu na základě písemné žádosti chovatele, podané nejpozději 6 týdnů před předpokládaným krytím. Ve výjimečných a odůvodněných případech lze vystavit Expresní krycí list, a to nejpozději týden před plánovaným krytím, za příplatek ( pro nečlena dvojnásobek). Začínající chovatel musí žádost o vystavení krycího listu doložit fotokopií mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice.
  3. Písemnou žádost zasílá chovatel na klubovém tiskopise, který si vyžádá od poradce chovu a přikládá k ní ústřižek složenky o zaplacení poplatku za vystavení krycího listu.
  4. Poradce chovu navrhne tři krycí psy v pořadí jejich vhodnosti, pokud si chovatel navrhuje krycí psy sám, poradce chovu je může doplnit na tři v pořadí jejich vhodnosti.
  5. Krycí list musí obsahovat následující údaje:
  • plemeno
  • jméno psa (psů) navrženého ke krytí a číslo jeho zápisu
  • jméno feny a číslo jejího zápisu
  • jméno a adresu majitele nebo držitele krycího psa
  • jméno a adresu majitele nebo držitele chovné feny
  • podpisy obou majitelů (držitelů)
  • místo a datum krytí
  • podpis a razítko poradce chovu
  1. Krycí list vystavuje poradce chovu v originále a dvou průpisech,
    z nichž jeden zůstává trvale v jeho bloku jako evidenční.
  2. Originál krycího listu (určený chovateli) a jeho průpis krycího listu (určený majiteli psa) zašle poradce chovu chovateli. Po uskutečněném krytí a společném podpisu krycího listu zůstává originál krycího listu u chovatele do doby narození štěňat, průpis u majitele krycího psa do doby hlášení krytí.
  3. Krycí list se vyplňuje i v případě, že oba partneři patří témuž majiteli.
  4. Platnost krycího listu je neomezená do doby, dokud nedošlo ke krytí. Po uskutečněném krytí je povinností chovatele krycí list obratem vrátit poradci chovu.
  5. Řádně vyplněné a podepsané originály krycích listů jsou dokladem, nutným k zápisu štěňat do plemenné knihy a vydání jejich průkazů původu. Při předložení zahraničního krycího listu při převodu či zapůjčení feny musí být krycí list potvrzen příslušným klubem daného státu nebo originálem místopřísežného prohlášení původního majitele feny, pokud nejsou v této zemi krycí listy zavedeny.
  6. V případě zapůjčení feny podepisuje krycí list majitel nebo držitel feny nebo chovatel, na jehož CHS bude vrh zapsán v době krytí podle data uzavření smlouvy.

VII. Krytí

  1. Ke krytí smí dojít jen mezi dvěma chovnými jedinci řádně zapsanými v PK uznaných FCI nebo smluvních partnerů a na základě platného krycího listu. Chovní psi ČMKU jsou oprávněni krýt pouze chovné feny s průkazem původu ČMKU, zemí FCI a kontraktačních partnerů.
  2. Během jednoho hárání smí být fena kryta jen jedním ze psů, který je uveden v krycím listě.
  3. Doporučuje se krýt fenu u majitele (držitele) psa. Majitel, resp. držitel nebo jimi zmocněná osoba jsou povinni doprovázet fenu ke krytí.
  4. Pokud fena zůstává u majitele (držitele) psa několik dní, hradí veškeré náklady s tím spojené, jakož i dopravu zpět, majitel feny.
  5. Držitel psa je povinen o fenu řádně pečovat v době, kdy je u něj umístěna za účelem krytí. Rovněž odpovídá za škody, které v této době fena případně způsobila třetí osobě.
  6. Pokud vybraný pes fenu nenakryl, smí být ke krytí užit další pes ve smyslu chovatelského řádu příslušného klubu, uvedený na krycím listu.
  7. Při neplánovaném krytí jiným, než smluveným psem je jeho držitel povinen toto majiteli (držiteli) feny ohlásit a hradit mu všechny náklady, jakož i vzniklou škodu. Držitel psa není oprávněn po takovémto krytí žádat od majitele feny žádné vyrovnání.
  8. V případě schválení registrace vrhu po neplánovaném krytí je postup následující: chovatel je povinen na své náklady zajistit DNA profil matky, potencionálních otců jakož i všech narozených štěňat a nechat určit parentitu. Tyto dokumenty je nutné přiložit k přihlášce k zápisu vrhu spolu s potvrzeným souhlasem klubu.
  9. Pokud došlo k úhynu chovné feny prokazatelně v době, kdy byla v péči držitele chovného psa, je držitel chovného psa povinen podat o tom zprávu majiteli (držiteli) feny a zjistit na své náklady příčinu úhynu feny, a to pitvou ve veterinárním ústavu.
  10. Pokud k úhynu chovné feny došlo zaviněním držitele chovného psa, je držitel chovného psa povinen uhradit majiteli chovné feny škodu tím vzniklou. Pokud k úhynu chovné feny nedošlo zaviněním držitele chovného psa, je držitel chovné feny povinen uhradit držiteli chovného psa náklady, které vynaložil na péči o fenu podle uzavřené dohody.
  11. Po krytí vyplní držitel psa a majitel (držitel) feny krycí listy. V případě převodu práva chovu tak učiní chovatel, na jehož CHS bude vrh zapsán.  
  12. Způsob úhrady za krytí je věcí dohody. Doporučuje se uzavřít dohodu písemně. Nedodržení dohody může být předmětem občansko-právního řízení.
  13. Krytí feny může být nahrazeno inseminací. Inseminaci zmraženým nebo chlazeným spermatem potvrdí veterinární lékař na předepsaném formuláři ČMKU (https://www.cmku.cz/data/dokumenty/595_potvrzeni_inseminace.pdf). Podmínky pro inseminaci jsou stanoveny v samostatné směrnici ČMKU. Náklady na inseminaci hradí majitel feny.
  14. Způsob úhrady za krytí je věcí dohody. Doporučuje se uzavřít dohodu písemně. Nedodržení dohody může být předmětem občansko-právního řízení.
  15. Pokud fena nezabřezla a došlo k úhradě krytí ihned po aktu, má majitel (držitel) feny nárok na jedno bezplatné krytí stejné feny stejným psem, nedohodnou-li se jinak.
  16. Právo na opakované krytí zdarma zaniká úhynem psa nebo feny.
  17. Pokud se prokáže, že pes byl v době krytí neplodný, má majitel feny nárok na vrácení peněz uhrazených za akt krytí.
  18. Podmínky pro zahraniční krytí jsou shodné s podmínkami krytí pro
    jedince zapsané jako chovné v ČR.
  19. Majitel krycího psa se musí před krytím přesvědčit o platnosti krycího listu.
  20. Chovatel i majitel (držitel) krycího psa jsou povinni být přítomni jako svědci krycího aktu. V krajním případě je přípustné zastupování svědkem.
  21. Majitel krycího psa zanese bezprostředně po krytí údaje o krytí do knihy krytí a zašle průpis krycího listu, jakožto hlášení krytí, do 1 týdne poradci chovu.
  22. Hlášení krytí provádí majitel krycího psa.
  23. V případě zahraničního krytí nebo v případě, že tuzemský majitel krycího psa není členem Klubu, přechází tato povinnost na majitele feny.

VIII. Vrh

  1. Fena a vrh mají být umístěny u svého držitele. Pokud je nutno fenu umístit jinak, musí být o této skutečnosti uvědomen Klub.
  2. O narození štěňat je chovatel povinen do 7 dnů podat poradci chovu a držiteli psa písemnou zprávu, která obsahuje:

- základní identifikační údaje,

     - datum krytí a vrhu,

     - počet celkem narozených, mrtvě narozených, ponechaných štěňat,

     - pohlaví,

     - informaci o tom, zda štěňata jsou ponechána feně nebo předána kojné feně (v tom případě i držitele kojné feny a počet štěňat u ní umístěných).

  1. Nezabřezne-li fena, je chovatel povinen písemně ohlásit tento stav nejpozději do 75 dnů po krytí a to na originále krycího listu poradci chovu. Hlášení podává i majiteli krycího psa.
  2. Chovatelům je zakázáno neodborně zasahovat do průběhu porodu, způsobem, který zvyšuje bolest anebo poškozuje zdraví matky nebo mláděte. V případě nutnosti je povinen zajistit odbornou pomoc veterinárním lékařem.
  3. Chovatel je povinen pečovat o svou fenu v době březosti a kojení a rovněž o celý vrh až do prodeje štěňat tak, aby byl zaručen jejich zdárný vývin.
  1. Štěňata musí být označena mikročipem. Implantaci mikročipu zásadně provádí veterinární lékař. Čísla čipů dopíše do kolonky za čísla zápisu. Čipování musí být potvrzeno veterinářem na přední straně kopie Přihlášky k zápisu štěňat. Tuto kopii převezme osoba provádějící kontrolu a předá neprodleně poradci chovu. Není-li kontrola vrhu prováděna, odešle tuto kopii chovatel doporučeně poštou na plemennou knihu ČMKJ a přiloží 2ks kódu od každého čipovaného štěněte.
  2. Klub je oprávněn kontrolovat vrh prostřednictvím stanovených členů Klubu. Závady, které kontrolující zjistí, musí chovatel odstranit, jinak se vystavuje kárnému řízení. Kontrolující může doporučit prodloužení doby k odběru štěňat od feny, nejsou-li štěňata v dobrém stavu. Náklady na kontrolu plnění tohoto doporučení hradí při druhé návštěvě chovatel.
  3. V případě, že chovatel zmaří ohlášenou kontrolu vrhu (např. svou nepřítomností), hradí Klubu provedení další kontroly podle platné vyhlášky o cestovních náhradách.
  4. Chovatel je povinen upozornit kupujícího na všechny jemu známé nedostatky, které snižují hodnotu štěněte.
  5. Prodej štěňat provádí a štěně novému majiteli předává výhradně chovatel.
  6. Minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50. den po jejich narození.

IX. Průkaz původu

  1. Průkaz původu (dále v celém textu jen PP) je vystaven plemennou knihou na formuláři uznaném FCI, označeném znakem FCI a ČMKU. Tento formulář je čtyřgenerační. Pro Klub čau-čau vystavuje PP plemenná kniha Českomoravské kynologické jednoty (ČMKJ).
  2. Pro každého jedince je vystaven jeden průkaz původu. Průkaz původu je nedílnou součástí tohoto jedince.
  3. Chovatel je povinen předat podepsaný průkaz původu nabyvateli tohoto jedince bez zbytečného odkladu poté, co jej obdržel z příslušného pracoviště plemenné knihy, kterým byl průkaz původu vystaven. Cena jedince by měla zahrnovat i cenu průkazu původu.
  4. Ztrátu průkazu původu je nutno hlásit příslušné plemenné knize. Za poškozený PP je možno vystavit přepis, za zničený nebo ztracený PP lze vystavit duplikát.
  5. Úřední zápisy, změny a doplňky do průkazu původu smí provádět pouze příslušné pracoviště plemenné knihy.
  6. Zápisy do části průkazu původu k tomuto účelu určené provádí příslušní oprávnění pracovníci (plemenná kniha, rozhodčí, výstavní kancelář, veterinární lékaři, osoby zmocněné klubem a pověření pracovníci sekretariátu ČMKU), kromě zápisu jména a adresy majitele, který si provede majitel sám. Průkaz původu je platný v případě, že obsahuje podpisy: chovatele, pracovníka plemenné knihy a údaje o majiteli psa.

X. Zápisy štěňat do plemenné knihy

  1. PP pro Klub čau-čau vystavuje plemenná kniha ČMKJ.
  2. Podkladem pro vydání průkazů původů pro štěňata je výhradně platná přihláška vrhu k zápisu štěňat s originálním podpisem chovatele. Krycí list nebo přihláška vrhu musí být označeny podpisem/razítkem poradce chovu klubu, který doporučuje zápis vrhu do plemenné knihy. Za platnost formuláře přihlášky vrhu odpovídá příslušný chovatelský klub.
  1. Součástí přihlášky zápisu vrhu je originál krycího listu podepsaný majitelem krycího psa a majitelem (držitelem) feny nebo chovatelem, na jehož CHS bude vrh zapsán. V případě zahraničního krytí i čitelná kopie průkazu původu krycího psa včetně dokladu o jeho chovnosti (pokud je v dané zemi vyžadována).  
  2. Vrh musí být přihlášen k zápisu kompletní – tzn., že musí být uvedena všechna štěňata, která byla do okamžiku žádosti o zápis odchována a vyznačeny případné úhyny oproti žádosti o přidělení zápisových čísel. Na přihlášce musí být potvrzeno identifikační označení štěňat. (způsob označování viz Směrnice pro označování štěňat ČMKU) musí být odeslána plemenné knize nejpozději do 3 měsíců od data narození vrhu.
  3. Jména štěňat jednoho vrhu začínají stejným písmenem. V žádosti o přidělení čísel zápisu/přihlášce vrhu jsou uváděni nejdříve psi a pak feny. Vrhy musí být řazeny abecedně (vzestupně) za sebou. Doporučuje se vést pro každé plemeno v chovatelské stanici zvláštní abecední řadu (počínaje písmenem A).
  4. Jména nesmějí obsahovat název chovatelské stanice, vulgární či hanlivá slova a nesmějí žádným způsobem propagovat terorismus nebo jiná extremistická hnutí. Délka jmen může být maximálně 20 znaků včetně mezer a interpunkčních znamének.
  5. Jména štěňat se v jedné chovatelské stanici v rámci jednoho plemene nesmí opakovat.
  6. Zápisy štěňat do plemenné knihy se provádí podle schématu: zkratka plemenné knihy / zkratka plemene / číslo zápisu. Je v pravomoci plemenné knihy rozhodnout, zda bude čísla zápisu lomit dalšími údaji, které považuje za důležité pro identifikaci jedince (např. rok narození, rok zařazení do chovu apod.).
  7. V případě, že majitel feny nevlastní chráněný název chovatelské stanice, může jednu fenu zapůjčit do jiné chovatelské stanice pouze jedenkrát. Zapůjčení feny musí být plemenné knize doloženo písemnou smlouvou.
  8. V případě pochybností o původu štěňat si může chovatelský klub nebo P ČMKU vyžádat určení parentity, a na jejím základě pozastavit či zrušit vystavení průkazů původu. Náklady na odběr vzorku a vyšetření hradí chovatel. Tyto náklady po obdržení výsledku uhradí ta strana, jejíž tvrzení se neprokázalo jako pravdivé.
  9. Ověření parentity je požadováno v případě hlášení vrhu k zápisu po třetím měsíci věku štěňat.     V době ověřování parentity musí mít štěňata vydaná čísla zápisu a musí být identifikačně označena
  10. V průkazu původu musí být uvedena skutečná barva jedince, a to i v případě, že neodpovídá standardu. Neodpovídá-li barva standardu, musí být PP označen jako NESTANDARDNÍ. Pokud chovatel nebo chovatelský klub zjistí, že nově narozené štěně vykazuje závažnou vadu vůči standardu FCI, která se dalším vývojem štěněte nemůže změnit, je povinen o této skutečnosti informovat příslušné pracoviště plemenné knihy, a to včetně konkrétního uvedení zjištěné vady. Plemenná kniha označí průkaz původu takových štěňat jako „NESTANDARDNÍ“.
  11. V odůvodněných případech může být průkaz původu označen jako „omezená registrace/limited registration“. Tato poznámka musí být rovněž uvedena v databázi plemenné knihy. Jedinec s omezenou registrací se může, mimo využití v chovu, zúčastnit všech kynologických aktivit (výstav, zkoušek atd), Omezená registrace = není povolen k chovu. O omezené registraci rozhoduje P ČMKU, a to u v České republice narozených a zapsaných jedinců nebo u jedinců do České republiky importovaných. P ČMKU je oprávněno omezenou registraci zrušit.
  1. Návrh na omezenou registraci může v odůvodněných případech podat:
  • orgán ČMKU (P ČMKU, DR ČMKU, Komise pro chov a zdraví ČMKU atd.)
  • chovatelský klub
  •  chovatel, na jehož CHS bude vrh zapsán, může požádat s přihláškou vrhu o zápis určitého štěněte s omezenou registrací. Chovatel si nemůže požádat o doplnění omezené registrace poté, co bylo vlastnictví psa převedeno na nového majitele
  • majitel psa/feny

22. Označení omezená registrace může být využito např..:

  • u štěňat po rodičích vykazujících dědičné vady, k zamezení opakovaných krytí nebo úzké příbuzenské plemenitby
  • u psa, který trpí vážnými dědičným vadami nebo funkčním postižením, a to na základě žádosti i bez žádosti majitele
  • u psa, který je homozygotní na vážnou dědičnou vadu s autozomálně recesivní nebo homozygotní/heterozygotní dědičností
  • na žádost chovatele/majitele, nebo i bez jejich žádosti, u psa s diskvalifikujícími vadami uvedenými ve standardu plemene, jako je diskvalifikující zbarvení srsti

23.   Bude-li pes s omezenou registrací využit k chovu, nemohou být jeho potomci zapsáni v plemenné knize žádného člena FCI ani smluvního partnera, s výjimkou případů, kdy omezená registrace byla zrušena národní kynologickou organizací, která omezenou registraci vystavila.

XI. Zápis importovaných jedinců do plemenné knihy

se řídí Zápisním řádem ČMKU.

  1. PP, které nejsou psány latinkou, je nutno doložit ověřeným přepisem.
  2. Originální PP se u importovaných zvířat zásadně nepřepisují na formuláře ČMKU.

XII. Zápis do registru

Pravidla zapisování jedinců do registrů jsou dána Zápisním řádem ČMKU.                                       

XIII. Vydávání přepisu a duplikátu průkazu původu, vydávání exportních průkazů původu

  1. Pravidla pro vydávání přepisů, duplikátů a exportních PP jsou dána Zápisním řádem ČMKU.

XIV. Administrativa plemenných knih

Viz Zápisní řád ČMKU

XV. Export

Exportní průkaz původu lze vystavit pouze pro fyzickou osobu.  Nákup a prodej nebo vývoz psů prostřednictvím obchodních organizací je nepřípustný.

  1. Exportní průkaz původu se předává/zasílá pouze osobě uvedené jako chovatel nebo jako předchozí majitel. Výjimku tvoří případ, kdy je chovatelem (majitelem) doložitelně pověřena jiná osoba.
  2. Osoba, která vyváží jedince do zahraničí je povinna vyřídit exportní potvrzení. V žádosti je nutné uvést jméno, příjmení a kompletní adresu nového majitele v zahraničí.
  3. Podrobnosti specifikuje Směrnice ČMKU pro vystavování exportních průkazů původu.

XV. Závěrečná ustanovení

  1. V případě opakovaného nebo závažného porušení chovatelských předpisů může předsednictvo ČMKU rozhodnout, že nebudou prováděny zápisy vrhů na registrovaný název chovatelské stanice příslušného chovatele, a to po dobu předem určenou nebo až do odvolání. Návrh podává chovatelský Klub.
  2. Zákaz chovu je možno vyslovit i na chovné jedince v držení chovatele. Takoví jedinci nesmí být po dobu zákazu využiti v chovu, ani zapůjčeni či převedeni k chovatelským účelům bez ohledu na majitele či držitele.
  3. Porušení výše uvedených ustanovení tohoto řádu chovatelem nebo majitelem (držitelem) chovného jedince má za následek kárné řízení.
  4. Tento řád má právo měnit nebo doplňovat pouze členská schůze klubu. Jen v případě usnesení FCI, které by změnilo podmínky
    k chovu, musí s ním výbor klubu bezodkladně seznámit členy a na nejbližší členské schůzi nechat změnu řádu schválit.

 

Tento Zápisní řád byl schválen ČS dne 12.6.2021, k tomuto dni se ruší předchozí vydání Zápisního řádu.

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář